Informacje o zespole

Voo Voo – grupa Wojciecha Waglewskiego. Historia, członkowie, utwory, płyty, nagrody, Instagram

AKPA

Voo Voo to polski zespół wykonujący muzykę z pogranicza rocka, folku i jazzu, który działa od 1985 roku. Jego liderem jest Wojciech Waglewski, od którego nazwiska została zaczerpnięta nazwa grupy. Do najbardziej znanych utworów formacji należą między innymi „Gdybym”, „Niech stanie się tak, jak gdyby nigdy nic” i „Po godzinach”. Przekonajcie się, czy wiecie o niej wszystko.

Wszystko o: Voo Voo

Data i miejsce założenia: 1985, Polska
Gatunek: rock, folk, nu jazz, hip-hop
Członkowie zespołu: Wojciech Waglewski (gitara, śpiew), Mateusz Pospieszalski (saksofony, śpiew), Karim Martusewicz (kontrabas), Michał Bryndal (perkusja)
Instagram: @voovoozespol


Historia

Zespół został założony w 1985 roku przez gitarzystę Wojciecha Waglewskiego, gitarzystę basowego Andrzeja Nowickiego, perkusistę Wojciecha Morawskiego i trębacza oraz perkusistę Milo Kurtisa. Jeszcze w tym samym roku Morawski został zastąpiony przez Marka Czapelskiego i zespół w tym składzie wystąpił na festiwalu w Jarocinie. W 1986 roku ukazał się jego debiutancki album zatytułowany „Voo Voo”. Niedługo później Nowicki, Czapelski i Kurtis odeszli z formacji, a ich miejsce zajęli Jan i Mateusz Pospieszalscy oraz Andrzej Ryszka. W 1987 roku zespół nagrał drugą płytę „Sno-powiązałka”, a później pojawiły się krążki „Małe Wu Wu” (1988), „Z środy na czwartek” (1989) i „Zespół gitar elektrycznych” (1991). Na początku lat 90. Andrzej Ryszka został zastąpiony przez Piotra „Stopę” Żyżelewicza, który występował z zespołem do swojej śmierci, która nastąpiła w 2011 roku. W 1997 roku Jan Pospieszalski skupił się na pracy w mediach i jego miejsce zajął Karim Martusewicz. W ciągu kolejnych lat zespół wydał 23 albumy.

Nagrody i wyróżnienia

Voo Voo w 2010 roku otrzymało nagrodę Wirtualne Gęśle. W 2011, 2015 i 2016 roku zespół był nominowany do Fryderyków – tę statuetkę otrzymał w 2015 roku za album „Dobry wieczór”.
Dodaj komentarz 
2020 Pinbook - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO