Informacje o zespole

Pink Floyd – legendarna brytyjska formacja. Historia, członkowie, utwory, płyty, nagrody, Instagram

Marta | dnia: 12-01-2021 | skomentuj

Pink Floyd – legendarna brytyjska formacja. Historia, członkowie, utwory, płyty, nagrody, Instagram

wikipedia.org

Oceń


Pink Floyd to brytyjski zespół rockowy, który działał w latach 1965-2014 i tworzył muzykę z pogranicza rocka psychodelicznego oraz progresywnego. Grupa zasłynęła dzięki takim utworom jak „Comfortably Numb”, „High Hopes”, „Another Brick in the Wall”, „Hey You” czy „Wish You Where Here”. Znana jest z wyjątkowych aranżacji i spektakularnych koncertów. Wiecie o niej wszystko?

Wszystko o: Pink Floyd

Data i miejsce założenia: 1965, Cambridge, Wielka Brytania
Gatunek: rock progresywny, rock psychodeliczny
Członkowie zespołu: Roger Waters (gitara basowa, gitara, śpiew, instrumenty klawiszowe), David Gilmour (gitara, śpiew, gitara basowa, instrumenty klawiszowe, perkusja), Nick Mason (perkusja, instrumenty perkusyjne), Richard Wright (instrumenty klawiszowe, śpiew, instrumenty perkusyjne, puzon), Syd Barrett (gitara, śpiew), Bob Klose (gitara)
Instagram: @pinkfloyd

  Zobacz także  

Historia

Zespół został założony w 1965 roku pod nazwą Tea Set przez gitarzystę Boba Klose’a, Matta Willmeringa, perkusistę Nicka Masona i grającego na instrumentach dętych Ricka Wrighta. Wkrótce dołączyli do niego wokalista Syd Barrett i gitarzysta oraz wokalista, Roger Waters. Gdy okazało się, że inny zespół nosi już taką samą nazwę, muzycy przemianowali swoją formację na The Pink Floyd Sound – tę nazwę za namową menedżerów zespołu skrócono później do Pink Floyd. W 1967 roku ukazał się debiutancki album zatytułowany „The Piper at the Gates of Dawn”, który spotkał się z pozytywnym przyjęciem. Wkrótce grupa stała się jedną z najpopularniejszych formacji londyńskiej sceny psychodelicznej. W 1968 roku miejsce Syda Barretta zajął David Gilmour. Największy sukces przyniosły grupie takie albumy jak „The Dark Side of the Moon” (1973), „Wish You Where Here” (1975), „Animals” (1977) i „The Wall” (1979). Chociaż w 1985 roku Waters ogłosił rozpad zespołu, jego pozostali członkowie kontynuowali działalność, co doprowadziło do tymczasowego sporu z gitarzystą o prawo do nazwy. Od tego momentu powstały płyty „A Momentary Lapse of Reason” (1987), „The Division Bell” (1994) i „The Endless River” (2014). W 2014 roku zespół ostatecznie zakończył działalność.

Nagrody i wyróżnienia

Pink Floyd jest trzykrotnym laureatem nagrody Grammy. W 1996 roku został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame. Ma też na swoim koncie Nagrody Juno, Porin Award, MTV Video Music Award, Nagrodę Brytyjskiej Akademii Filmowej, Polar Music Prize, Nagrody NME i Nagrodę Echo.




Dodaj komentarz