Informacje o zespole

O.N.A. – grupa z Agnieszką Chilińską na czele. Historia, członkowie, utwory, płyty, nagrody, Instagram

Marta | dnia: 19-01-2021 | skomentuj

O.N.A. – grupa z Agnieszką Chilińską na czele. Historia, członkowie, utwory, płyty, nagrody, Instagram

AKPA

Oceń


O.N.A. to polski zespół rockowy, który istniał w latach 1994-2003 i w którym rolę wokalistki pełniła Agnieszka Chilińska. Grupa trwale zapisała się w historii polskiej muzyki dzięki takim przebojom jak „Kiedy powiem sobie dość”, „Krzyczę – jestem”, „Jestem silna” czy „Niekochana”. Zdobyła wiele nagród, w tym cztery Fryderyki. Przekonajcie się, czy wiecie o niej wszystko.

Wszystko o: O.N.A.

Data i miejsce założenia: 1994, Gdańsk
Gatunek: rock, pop-rock, hard rock, heavy metal
Członkowie zespołu: Agnieszka Chylińska (wokal), Grzegorz Skawiński (gitara), Waldemar Tkaczyk (gitara basowa), Zbigniew Kraszewski (perkusja), Wojciech Horny (instrumenty klawiszowe)
Instagram: brak

  Zobacz także  

Historia

Zespół został założony w 1994 roku przez członków grupy Skywalker – Grzegorza Skawińskiego, Zbigniewa Kraszewskiego i Wojciecha Hornego. Wkrótce skład zespołu zasiliła wokalistka Agnieszka Chilińska, po czym formacja zmieniła nazwę na O.N.A. W 1995 roku ukazał się debiutancki album studyjny zatytułowany „Modlishka” i zespół wystąpił podczas 32. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Płyta odniosła duży sukces i pokryła się złotem, a znajdujące się na nim utwory, w tym „Drzwi”, „Koła czasu” i „Znalazłam”, stały się przebojami. Rok później zespół wydał drugi album „Bzzzzz” promowany między innymi przez singiel „Kiedy powiem sobie dość”, który stał się jednym z najchętniej słuchanych utworów grupy. Album zdobył status platynowej płyty i zapewnił zespołowi dwa Fryderyki. W 1998 roku ukazał się trzeci krążek „T.R.I.P”, który przyniósł formacji kolejne dwa Fryderyki. Następnie pojawiły się płyty „Pieprz” (1999) i „Mrok” (2001). W 2003 roku zespół zakończył działalność.

Nagrody i wyróżnienia

Poza czterema Fryderykami O.N.A. ma na swoim koncie również nagrodę TVP „Muzyczna indywidualność 1995 roku”, nagrodę dziennikarzy na Festiwalu w Opolu (1997), Superjedynkę (2000), nagrodę czasopisma „Tylko Rock” (2000), Paszport „Polityki” (przyznany Agnieszce Chilińskiej w 2002) oraz nagrodę w plebiscycie pisma „Gitara i Bas” (2002).




Dodaj komentarz