Informacje o zespole

Nirvana – zespół z tragiczną przeszłoscią. Historia, członkowie, utwory, płyty, nagrody, Instagram

wikipedia.org/Julie Kramer/CC BY-SA 4.0

Nirvana to amerykański zespół rockowy, który działał w latach 1987-1994. Uchodzi za prekursora gatunku grunge. Jednym z jego założycieli, liderem oraz wokalistą był Kurt Cobain, który odebrał sobie życie w 1994 roku. Do najsłynniejszych utworów grupy należą między innymi „Smells Like Teen Spirit”, „Come As You Are”, „Rape Me” i „Silver”. Sprawdźcie, czy wiecie o niej wszystko.

Wszystko o: Nirvana

Data i miejsce założenia: 1987, Aberdeen, USA
Gatunek: grunge, rock alternatywny
Członkowie zespołu: Kurt Cobain (śpiew, gitara), Krist Novoselic (gitara basowa), Dave Grohl (perkusja, wokal wspierający)
Instagram: brak


Historia

Zespół został założony w 1987 roku przez gitarzystę i wokalistę Kurta Cobaina oraz basistę Krista Novoselica, którzy współpracowali wówczas z perkusistą Aaronem Burchardem. Wkrótce Burchard odszedł z formacji i został zastąpiony kolejno przez Dale’a Crovera i Dave’a Fostera. Początkowo nazwa zespołu wielokrotnie ulegała zmianie. Nazwę Nirvana przyjęto oficjalnie w 1988 roku - to właśnie wtedy grupa zagrała swój pierwszy koncert. Niedługo później perkusistą zespołu został Chad Channing i Nirvana wydała pierwszy singiel „Love Buzz/Big Cheese”. W 1989 roku ukazał się jej debiutancki album studyjny zatytułowany „Bleach”. Przełom nastąpił dwa lata później, gdy pojawiła się płyta „Nevermind”, nagrana już z nowym perkusistą Dave’em Grohlem, która przyniosła muzykom międzynarodową sławę i jest uznawana za prekursorkę grunge'u. W kolejnych latach ukazały się albumy „Incesticide” (1992) i „In Utero” (1993), które również odniosły sukces, chociaż już mniejszy od poprzednika. W 1994 roku Kurt Cobain popełnił samobójstwo, po czym zespół został rozwiązany. W związku z tymi tragicznymi wydarzeniami popularność Nirvany jeszcze bardziej wzrosła. Po śmierci wokalisty ukazało się niedokończone demo „You Know You’re Right”, które stało się światowym przebojem.

Nagrody i wyróżnienia

W 1996 roku zespół otrzymał nagrodę Grammy za album koncertowy „MTV Unplugged in New York”. Nirvana ma na swoim koncie również MTV Video Music Award, Brit Award, American Music Award, Nagrody NME, Porin Award i Danish Music Award.
Dodaj komentarz 
2020 Pinbook - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO