Informacje o zespole

Maanam – cykady na Cykladach... Historia, członkowie, utwory, płyty, nagrody, Instagram

Marta | dnia: 14-12-2020 | skomentuj

Maanam – cykady na Cykladach... Historia, członkowie, utwory, płyty, nagrody, Instagram

AKPA

Oceń


Maanam jest polskim zespołem rockowym, który został założony przez Marka Jackowskiego i Milo Kurtisa. Jego wokalistką była Kora, która zmarła w 2018 roku z powodu nowotworu. Grupa zasłynęła takimi przebojami jak „Krakowski spleen”, „Cykady na Cykladach”, „Boskie Buenos” czy „Lucciola”. Niewątpliwie jest jedną z najważniejszych formacji w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Wiecie o niej wszystko?

Wszystko o: Maanam

Data i miejsce założenia: 1975, Kraków
Gatunek: rock, pop, nowa fala, post-punk, post-rock
Członkowie zespołu: Kora (śpiew, teksty), Marek Jackowski (gitara, kompozycje), Milo Kurtis (gitara), John Porter (gitara), Ryszard Olesiński (gitara), Krzysztof Olesiński (gitara basowa), Ryszard Kupidura (perkusja), Bogdan Kowalewski (gitara basowa), Paweł Markowski (perkusja), Jarosław Szlagowski (perkusja), Marcin Ciempiel (gitara basowa), Kostek Joriadis (instrumenty klawiszowe), Krzysztof Dominik (perkusja), Janusz Iwański (gitara), Bogdan Wawrzynowicz (gitara basowa), Cezary Kaźmierczak (instrumenty klawiszowe), José Manuel Alban Juarez (perkusja)
Instagram: brak

  Zobacz także  

Historia

W 1975 roku Marek Jackowski i Milo Kurtis stworzyli duet gitarowy „M-a-M”. Rok później dołączyła do nich wokalistka i żona Jackowskiego, Kora. W 1977 roku miejsce Milo Kurtisa zajął John Porter i zespół zmienił nazwę na Maanam – Elektryczny Prysznic. W 1979 roku Porter opuścił grupę i wkrótce dołączyli do niej gitarzysta Ryszard Olesiński, basista Krzysztof Olesiński oraz perkusista Ryszard Kurpidura. W 1980 roku zespół zadebiutował na festiwalu w Opolu z utworem „Boskie Buenos”, który stał się przebojem, a także nagrał debiutancki album „Maanam”, zawierający wspomniany utwór oraz takie piosenki jak „Karuzela marzeń””, „Stoję stoję” czy „Oddech szczura”. W 1982 roku grupa nagrała drugi album „O!” z hitami „Paranoja jest goła” i „O, nie rób tyle hałasu”. Następny rok przyniósł utwór „Kocham Cię kochanie moje”, który również okazał się sukcesem oraz umowę z firmą fonograficzną ROGOT. W 1984 roku Maanam zaprezentował płytę „Nocny patrol” z utworami „Krakowski spleen” i „Raz dwa, raz dwa”. Rok później pojawiła się płyta „Mental Cut”, a w 1986 roku Kora ogłosiła rozwiązanie zespołu. Mimo to, w 1988 roku nagrała jeszcze z Markiem płytę „Sie ściemnia”. W 1990 roku reaktywowano zespół i ukazała się płyta „Derwisz i anioł” z przebojem „Wyjątkowo zimny maj”. W kolejnych latach formacja dużo koncertowała i nagrywała kolejne płyty. W 2007 roku Jackowski uległ wypadkowi na scenie, po którym przez pewien czas zespół występował bez niego. W 2008 roku Kora z mężem ogłosili, że zespół zawiesza działalność i muzycy zaczęli występować osobno.

Płyty

Maanam nagrał łącznie 11 albumów studyjnych: „Maanam” (1981), „O!” (1982), „Nocny patrol” (1983), „Mental Cut” (1984), „Sie ściemnia” (1989), „Derwisz i anioł” (1991), „Róża” (1994), „Łóżko” (1996), Klucz” (1998), „Hotel Nirwana” (2001), „Znaki szczególne” (2004).




Dodaj komentarz