Kim jest?

Katarzyna Grochola – autorka powieści Nigdy w życiu! Wiek, wzrost, waga, Instagram, kariera, mąż, dzieci

AKPA

Katarzyna Grochola jest polską pisarką. Do jej najbardziej znanych powieści należą miedzy innymi „Nigdy w życiu!” i „Ja wam pokażę!”, które zostały przeniesione na kinowy ekran. Jest jedną z najpopularniejszych polskich pisarek współczesnych i wielokrotną laureatką nagrody Bestsellery Empiku. W 2001 roku otrzymała nagrodę wydawniczą „IKAR”, a w 2008 roku „Nagrodę Księgarzy”. Przez cztery lata prowadziła Wydawnictwo Autorskie. Wiecie o niej wszystko?

Wszystko o: Katarzyna Grochola

Pełne imię i nazwisko: Katarzyna Anna Grochola
Data i miejsce urodzenia: 18 lipca 1957, Krotoszyn
Zawód: pisarka
Partner: Stanisław Bartosik (2018-)
Dzieci: Dorota Szelągowska (1980)
Wzrost: brak informacji
Waga: brak informacji
Instagram: @katarzynagrochola_official


Kariera

Katarzyna Grochola pierwszą książkę napisała w wieku 11 lat. Ukończyła pomaturalną szkołę medyczną i szkołę dla nauczycieli nauczania początkowego. Najpierw pracowała jako salowa w Szpitalu Wolskim. W 1978 roku wyjechała do Libii, gdzie pracowała jako sekretarka i maszynistka. W 1981 roku powróciła do Polski i rozpoczęła pracę korektorki w Krajowej Agencji Wydawniczej. Później wyjechała do Londynu, gdzie wykonywała prace fizyczne. Następnie wróciła do kraju i została dyrektorką składu celnego oraz specjalistką do spraw szkoleń w Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. Wkrótce nawiązała współpracę z czasopismami „Jestem” i „Poradnik Domowy”, gdzie odpisywała na listy czytelników. Przez rok pracowała w biurze matrymonialnym, a w latach 90. zaczęła publikować w pismach „Pani”, „Marie Claire” i „Gracja”. W 1997 roku wydała pierwszą powieść zatytułowaną „Przegryźć dżdżownicę”. Największy rozgłos przyniosła jej napisana w 2001 roku książka „Nigdy w życiu!”, która rozpoczęła serię „Żaby i anioły” oraz doczekała się ekranizacji. W 2011 roku razem z córką Dorotą Szelągowską otrzymała nagrodę za wspólnie napisaną książkę „Makatka”. W 2001 roku dostała Grand Prix Krajowego Festiwalu Polskiego Radia i Telewizji w Sopocie „Dwa Teatry” za spektakl radiowy „Kot mi schudł”. Współtworzyła scenariusze do seriali „M jak miłość” (2001-2002) i „Na dobre i na złe” (2002). W latach 2003-2004 współprowadziła audycję „Rozmowy niepoprawne” w Radiu Kolor, a w latach 2009-2011 pisała do miesięcznika „Bluszcz”. W 2020 roku prowadziła program „Niewidzialne: stop przemocy”.

Życie prywatne

Pisarka z pierwszym mężem ma córkę, Dorotę Szelągowską (ur. 1980). Od 2004 do 2010 roku była związana z fotografem Krzysztofem Jarczewskim. W 2018 roku wyszła za muzyka Stanisława Bartosika.
Dodaj komentarz 
2020 Pinbook - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO