Kim jest?

George Lucas – twórca serii Gwiezdne wojny. Wiek, wzrost, waga, Instagram, kariera, żona, dzieci

wikipedia.org/Joi Ito/CC BY 2.0

George Lucas jest amerykańskim reżyserem, producentem, scenarzystą i przedsiębiorcą. Największą popularność przyniosła mu seria „Gwiezdne wojny” i film „Amerykańskie graffiti”. Był jednym z pomysłodawców postaci Indiany Jonesa. Czterokrotnie był nominowany do Oscara i dwukrotnie do Złotych Globów. Został odznaczony Narodowym Medalem Sztuki. Wiecie o nim wszystko?

Wszystko o: George Lucas

Pełne imię i nazwisko: George Walton Lucas Junior
Data i miejsce urodzenia: 14 maja 1944, Modesto, USA
Zawód: reżyser, scenarzysta, producent
Partner: Marcia Lucas (1969-1983), Mellody Hobson (2013-)
Dzieci: Amanda (1981), Katie (1988), Jett (1993), Everest (2013)
Wzrost: 168 cm
Waga: brak informacji
Instagram: @lucasfilm


Kariera

George Lucas po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Południowej Kalifornii zaczął pracować jako asystent Francisa Forda Coppoli przy produkcji musicalu „Tęcza Finiana”. Reżyser dostrzegł talent Lucasa i umożliwił mu zrealizowanie filmu „THX-1138”. Chociaż nie odniósł on zbyt dużego sukcesu, przyciągnął uwagę krytyków i zebrał pozytywne recenzje. O filmowcu zrobiło się głośno w 1973 roku, gdy nakręcił „Amerykańskie graffiti” - film, który powstał przy niewielkim budżecie wynoszącym 750 tys. dolarów, stał się jedną z najbardziej dochodowych produkcji lat 70. i zapewnił Lucasowi pierwszą nominację do Złotego Globu i dwie do Oscara. W 1977 roku Lucas wyreżyserował film „Gwiezdne wojny: Część IV – Nowa nadzieja”, który stał się hitem i przeszedł do historii kina, a także przyniósł twórcy Saturna i dwie kolejne nominacje do Oscara. Później Lucas kontynuował swoją przygodę z serią, jednak już nie w roli reżysera, a producenta. W 1981 roku razem ze Stevenem Spielbergiem stworzył koncepcję postaci Indiany Jonesa, który stał się bohaterem popularnej serii filmowej. Producent założył wytwórnię Lucasfilm, firmę zajmującą się efektami specjalnymi Light and Magic oraz firmę tworzącą gry komputerowe, Lucas Arts.

Życie prywatne

Reżyser był dwukrotnie żonaty. W latach 1969-1983 był związany z Marcią Lucas, z którą ma córkę Amandę (ur. 1981). W 2013 roku ożenił się z Mellody Hobson, z którą ma córkę Everest (ur. 2013). Lucas ma również adoptowaną córkę Katie (ur. 1988) i syna Jetta (ur. 1993).
Dodaj komentarz 
2020 Pinbook - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO