Informacje o zespole

Dżem – czerwony jak cegła... Historia, członkowie, utwory, płyty, nagrody, Instagram

AKPA

Dżem to polski zespół rockowo-bluesowy, który powstał w 1973 roku w Tychach. Największą popularność zdobył w okresie, gdy jego wokalistą był Ryszard Riedel. Obecnie tę funkcję w zespole pełni Maciej Balcar. Do najbardziej znanych utworów formacji należą m.in. „Czerwony jak cegła”, „Whisky”, „List do M.” i „Wehikuł czasu”. Grupa jest uznawana za jedną z najważniejszych w historii polskiego rocka. Wiecie o niej wszystko?

Wszystko o: Dżem

Data i miejsce założenia: 1973, Tychy
Gatunek: rock, blues, reggae rock, hard rock
Członkowie zespołu: Maciej Balcar (wokal, harmonijka ustna), Adam Otręba (gitara solowa, wokal), Benedykt „Beno” Otręba (gitara basowa, wokal), Jerzy Styczyński (gitara solowa), Janusz Borzucki (instrumenty klawiszowe, organy Hammonda), Zbigniew Szczerbiński (perkusja)
Instagram: @zespol_dzem


Historia

Zespół został założony w 1973 roku przez braci i gitarzystów Adama oraz Beno Otrębów, klawiszowca i wokalistę Pawła Bergera oraz perkusistę Aleksandra Wojtasika. W tym samym roku do zespołu dołączył wokalista Ryszard Riedel. Pięć lat później szeregi grupy zasilił gitarzysta Jerzy Styczyński. W 1980 roku zespół zakwalifikował się do I Przeglądu Muzyki Młodej Generacji w Jarocinie, gdzie z utworami „Whisky”, „Paw”, „Słodka”, „Taniec śmierci” i „Aga” zajął trzecie miejsce. W 1985 roku nagrał debiutancki album studyjny zatytułowany „Cegła”, który odniósł wielki sukces. Rok później ukazała się koncertowa płyta „Absolutely Live” nagrana podczas koncertu w krakowskim teatrze Stu. W 1987 roku ukazał się drugi album studyjny „Zemsta nietoperzy”. W drugiej połowie lat 80. Riedel stopniowo popadał w uzależnienie od narkotyków, przez co w latach 1986-1987 Dżem występował z Tadeuszem Nalepą, z którym nagrał krążek „Numero Uno” (1988). W ciągu kolejnych lat z oryginalnym wokalistą nagrano albumy „Najemnik” (1989), „Detox” (1991), „Autsajder” (1993) i „Akustycznie” (1994). Z powodu złego stanu zdrowia Riedla w 1994 roku wokalistą został Jacek Dewódzki. W tym samym roku Riedel zmarł na zawał serca – w hołdzie artyście zorganizowano koncert, który został uwieczniony na płycie „List do R. na 12 głosów”. Z Dewódzkim zespół nagrał cztery kolejne albumy, a w 2001 roku został on zastąpiony przez Macieja Balcara.

Nagrody i wyróżnienia

Dżem w 2017 roku został wyróżniony nagrodą Złoty Fryderyk, przyznawaną za całokształt osiągnięć artystycznych.
Dodaj komentarz 
2020 Pinbook - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO