Informacje o zespole

Behemoth – specjaliści od mrocznego brzmienia. Historia, członkowie, utwory, płyty, nagrody, Instagram

wikipedia.org/Krzysztof Sado Sadowski/CC BY-SA 2.5

Behemoth to polski zespół muzyczny, który powstał w 1991 roku. Początkowo tworzył w nurcie black metalu, jednak później zwrócił się kolejno w kierunku pagan metalu i death metalu. Jego liderem oraz wokalistą nieprzerwanie jest Adam „Nergal” Darski. Zespół znany jest z takich utworów jak „Bartzabel”, „Messe Noire” czy „Slaves Shall Serve”. Jest laureatem Fryderyka. Wiecie o nim wszystko?

Wszystko o: Behemoth

Data i miejsce założenia: 1991, Gdańsk
Gatunek: black metal, death metal, pagan metal
Członkowie zespołu: Adam „Nergal” Darski, Zbigniew „Inferno” Promiński, Tomasz „Orion” Wróblewski
Instagram: @behemothofficial


Historia

Zespół został założony w 1991 roku przez 14-letniego Adama Darskiego i 15-letniego Adama Muraszkę. Początkowo nosił nazwę Baphomet. W 1992 roku, już pod nazwą Behemoth, zespół wydał pierwsze wydawnictwo zatytułowane „Endless Damnation”. W tym samym roku stworzył demo „The Return of the Northern Moon” z gościnnym udziałem Roberta Fudali z zespołu Graveland. W 1995 roku ukazał się debiutancki album studyjny „Sventenith (Storming Near the Baltic)”. Następnie pojawiły się płyty „Grom” (1996), „Pandemonic Incantations” (1998) i „Satanica” (1999). W 2000 roku formacja wraz z wydaniem albumu „Thelema.6” postanowiła odejść od black metalu i zwróciła się w kierunku death metalu. Płyta odniosła duży sukces, również w Stanach Zjednoczonych i Rosji. Dwa lata później ukazał się krążek „Zos Kia Cultus (Here and Beyond)”, po czym w 2003 roku zespół zagrał pierwszy koncert w USA. Podczas trasy koncertowej został zaproszony na objazd po kraju. W kolejnych latach pijawiły się albumy „Demigod” (2004), „The Apostasy” (2007) i „Evangelion” (2009). W 2010 zespół odwołał zaplanowane koncerty z powodu choroby Nergala, u którego zdiagnozowano białaczkę. Grupa powróciła do występów w 2011 roku, po czym wydała płyty „The Satanist” (2014) i „I Loved You at Your Darkest” (2018).

Nagrody i wyróżnienia

Behemoth w 2010 roku otrzymał Fryderyka za album „Evangelion”. Jest również laureatem nagrody Nocne Marki, Metal Storm Awards i zwycięzcą plebiscytów Metal Hammer, Magazynu Terrorizer oraz Magazynu Gitarzysta.
Dodaj komentarz 
2020 Pinbook - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO