Informacje o zespole

Alice In Chains – twórcy albumu Dirt. Historia, członkowie, utwory, płyty, nagrody, Instagram

wikipedia.org/Sven Mandel/CC BY-SA 4.0

Alice In Chains to amerykański zespół wykonujący muzykę z pogranicza grunge’u, rocka oraz metalu alternatywnego. Początkowo jego wokalistą był Layne Staley, który zmarł przedwcześnie w wyniku przedawkowania narkotyków. Obecnie liderem i wokalistą grupy jest William DuVall. Zespół zyskał międzynarodową sławę dzięki takim utworom jak „Dirt”, „Rooster”, „Nutshell”, „Rain When I Die” czy „Down in the Hole”. Wiecie o nim wszystko?

Wszystko o: Alice In Chains

Data i miejsce założenia: 1987, Seattle, USA
Gatunek: rock alternatywny, grunge, metal alternatywny
Członkowie zespołu: William DuVall (śpiew, gitara rytmiczna, wokal wspierający), Jerry Cantrell (śpiew, gitara prowadząca, wokal wspierający), Mike Inez (gitara basowa, wokal wspierający), Sean Kinney (perkusja)
Instagram: @aliceinchains


Historia

Zespół, początkowo noszący nazwę Alice N’ Chains, został założony w 1987 roku w Seattle. Zaczynał od występów w lokalnych klubach w Seattle. W 1990 roku ukazał się debiutancki album zatytułowany „Facelift” i zespół wyruszył w trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych. Dwa lata później grupa wydała drugi album „Dirt” z tytułowym utworem oraz piosenkami „Rain When I Die”, „Sickman” i „Them Bones”. Krążek odniósł wielki sukces i zapewnił zespołowi międzynarodową popularność. Rok później dwa utwory zespołu, „What The Hell Have I” i „A Little Bitter”, zostały wykorzystane w ścieżce dźwiękowej filmu „Bohater ostatniej akcji”. W 1994 roku pojawiła się EP-ka „Jar Of Flies”, a rok później album studyjny „Alice in Chains” - oba krążki trafiły na najwyższą pozycję listy Billboard 200. Z kolei pierwszy z nich był dziewięciokrotnie nominowany do nagrody Grammy. W 2002 roku wokalista zespołu, Layne Staley, zmarł nagle z powodu przedawkowania narkotyków. Po jego śmierci zespół zawiesił działalność, po czym wznowił ją w 2005 roku. W następnym roku dołączył do niego nowy wokalista, William DuVall. Od tego momentu ukazały się trzy kolejne albumy - „Black Gives Way to Blue” (2009), „The Devil Put Dinosaurs Here” (2013) i „Rainier Fog” (2013).

Nagrody i wyróżnienia

Formacja ma na swoim koncie wiele nagród, w tym Metal Hammer Golden Gods Award, Kerrang! Award, Foundations Award, Metal Storm Award, MTV Video Music Award, Northwest Area Music Award i Revolver Golden Gods Award.
Dodaj komentarz 
2020 Pinbook - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO